FaceBook  Twitter  

Егземата е леста појава на кожата која може да причини многу проблеми на луѓето од сите старосни групи, од најмалите, до најстарите.

За третман на езгемата можете да пробате познат природен лек кој се покажал како многу ефикасен во решавањето на овој проблем – јаболков оцет.

Јаболковиот оцет содржи киселини кои имаат силни антисептички и антигабични својства и се извонредно корисни за третман на инфекции, сува кожа, воспаленија и чешање. Исто така, јаболковиот оцет содржи и бета каротени, кои ја стимулираат регенерацијата на клетките. Јаболковиот оцет всушност претставува богат извор на витамини и минерали како калиум, натриум, магнезиум, железо, калциум, фосфор и сулфур.

Оваа богата содржина на јаболковиот оцет помага да се зајакне имунитетот и да се излекуваат многу кожни заболувања. Исто така, јаболковиот оцет е богат и со влакна кои го поттикнуваат отстранувањето на отровите од телото, а знаеме дека насобраните отрови значително придонесуваат за влошување на состојбата на кожата.

Кога се користи за миење на лицето, јаболковиот оцет помага во лекувањето на егземата, но придонесува и за подмладување на кожата. Меѓутоа, треба да внимавате и да не употребувате нерастворен јаболков оцет, посебно ако имате осетлива кожа.

Најдобро е да се користи раствор од вода и јаблоков оцет во еднаков сооднос, на пример, измешајте 1 филџан вода и 1 филџан јаболков оцет и добиениот раствор измијте го лицето, најдобро нанесувајќи со памукче.

Премини на следната страна >>

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Милениум Палас е хотел со четири ѕвезди кој се наоѓа во југозападниот дел од Македонија, на брегот од Охридското Езеро. ...
Една од најдобрите меани во градот
ВЕРУВАЈТЕ вашите вкусови ќе бидат задоволени.
Во непосредна близина на најатракивните градски знаменитости хотел ЕПИНАЛ е идеално лоциран во центарот на Битола. ...
Гостилница која со духот и мирисот на староградско-етно стилот ќе ве натера да се чуствувате како во раните 40 години. ...