Оревите не чуваат од седата коса, а јајцата ја зголемуваат флексибилноста на косата. Прочитајте каква храна треба да јадете ако сакате да имате убава и здрава коса.

Многу проблеми во врска со косата кои настојуваме да ги решиме со разни препарати за коса или чести посети на фризерот можат едноставно да се решат ако ја промениме нашата исхрана и ја збогатиме неопходните витамини и минерали за правилен раст и нега на косата.

Со ореви против седа коса

Оревите се богати со омега 3 масни киселини, биотин и витамин Е. Имаат одличен ефект на изгледот и структурата на косата, а содржат и бакар кој помага да се одржи природната боја на косата. Недостатокот на бакар во организмот ја забрзува појавата на бели влакна и затоа ако сакате да ги избегнете, јадете една шака ореви на ден.

Леќата го забрзува растењето на косата

Недостатокот на железо е една од главните причини за опаѓање на косата и токму затоа треба да настојувате да јадете намирници богати со железо како леќа, смокви и зелена салата. Намирниците богати со железо ја подобруваат циркулацијата и го стимулираат растот на косата.

Премини на следната страна >>

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?