Семките од лубеница се полни со витамини и минерали, па затоа и се здрави за срцето, против стареењето и акните, ја хидратизираат кожата ...

Семките од лубеница се полни со витамини Б како тиамин, ниацин, минерали како што се магнезиум, калиум, манган, железо, цинк, фосфор и бакар. Ако сакате максимално да ги искористите лековитите својства на семките од лубениците, треба да ги варете, измелете или да ги испечете, пишува порталот Природен лек.

РЕЦЕПТ

20-30 семки од лубеница сомелете ги и сварете 15 минути во два литри вода. Тоа е доволно количество кое може да ви потрае два дена, а третиот направете пауза. Повторете ја постапката неколку недели, но задолжително паузирајте третиот ден.

Кои се здравствените придобивки

- Го штитат срцето
- Го успоруваат стареењето
- Ги чистат акните
- Косата ја први посилна
- Помага при дијабетес
- Ја хидратизира кожата
- Ја штити кожата од канцероген

 

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?