FaceBook  Twitter  

Една шолјичка, или околу 165 грама ананас, содржи 131,4 отсто од препорачаната дневна доза на витамин Ц, 76,5% магнезиум, 9% витамин Б6, 8,6% витамин Б1, а само 82 калории.

Сокот од ананас е особено освежувачки пијалок за време на летните месеци, но поради хранливите материи со кои изобилува, е одличен избор во текот на целата година.

Aнанасот е сочно, тропско овошје кое се смета за едно од најздравите овошја во светот. Тој е богат со ензими, минерали, елементи во трагови и витамини, содржи калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, јод и цинк, како и провитамин А и витамин Е, Ц и од групата Б...

Што ќе ви се случи ако пиете сок од ананас секој ден една година?

- Помалку ќе се разболувате од настинки и грип, бидејќи ананасот содржи бромелаин, кој го чисти организмот од отровите што го "напаѓаат" нашето тело.
- Ќе изгубите вишок килограми. Ако пиете сок на празен стомак, ќе ја намалите желбата за слатки и ќе го поттикнете метаболизмот.
- Ќе го исчистите организмот од паразити. Потребни се само три дена консумирање на ананас за телото да се ослободи од цревните паразити.
- Ќе го намалите ризикот од повреда. Калиумот од ананасот помага во одржување на стабилно ниво на електролити во телото и ги спречува грчевите во мускулите за време на физички напор.
- Редовното консумирање ананас ќе му обезбеди на организмот изобилство од антиоксиданси.
- Забите ќе станат поздрава и побели.

 

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Нашата мисија е креирање на совршен ден за оние најпребирливите.
Во строгиот центар на Битола, на Широк Сокак, недалеку од вообичаената градска врева... ...
Дојдете во хотел Александрија и уживајте во прекрасниот поглед на Охридското езеро ... ...
Ореов Лад е национален ресторан со 140 годишна семејна традиција, не­зао­би­колно добредојде на дестинацијата кон Матка ...
Уникатно опремениот ОК хотел е лоциран во мирен дел на градот, на 2.8 километри од центарот на Скопје. ...