Есенската и зимската сезона е пред нас, со студените денови ќе ни порасне и апетитот, па затоа најдобро е нашата исхрана да ја насочиме кон здравите намирници кои би можеле многу да ни помогнат при одржување на сјајна фигура.

Семки од лен и сусам веќе се добро познати како одлични намирници богати со нутриенти кои треба да се јадат на редовна база, но доколку и веруваме на една хардвардска студија, изгледа дека консумирањето на оваа храна збогатена со нутриенти ќе го забрза и процесот на губење килограми. Лигнаните од ленот и сусамот кои го содржат и семките од сончоглед, индиски ореви, брокули и кељ ни помагаат, имено, долгорочно да ја одржиме линијата, односно на здрав начин да ги изгубиме вишокот кој го имаме. Покрај одличната линија, која ќе ви ја овозможат овие супер здрави намирници, тие се сјајни и за кожата бидејќи ја хидратираат и ја хранат од внатре. А доколку вкусот на лен и не ви е баш најдраг, тогаш секое утро измешајте го со смути од овошје и на тој начин нема ни да го почувствувате, ви ветуваме!

Извор: fashion.hr

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?