FaceBook  Twitter  

Овој сок е познат под името „ 17 на ден“ и претставува незаменлив сојузник во борбата против грипот, настинките и намалувањето на имунитетот.

Можеби ќе ви звучи чудно, но јапонската влада на пример им препорачува на своите граѓани секојдневно да јадат 17 порции овошје и зеленчук, додека повеќето други само 5.

Што е најинтересно, сите потребни витамини и минерали и хранливи состојки можат да ги испијат од една чаша, преку чудотворниот пијалок наречен „17 на ден“ кој го зајакнува имунитетот и го штити организмот од сезонски болести.

СОСТОЈКИ

1 јаболко, 1 круша, 1 свежа краставица (парче со големина од 2 цм.), ½ лимета, 1 ѓумбир (парче со големина од околу 1 цм), 1 шака свежи листови од спанаќ, ½ стебло од целер, ½ среден морков, 1 шака свеж кељ, ½ главица свежо цвекло, 1 парче ананас (со дебелина од околу 1 цм.), 1 стебло брокула (со големина од околу 1 цм.), 1 тиквичка (парче со големина од 1 цм.), 1 пашканат (парче со големина од 1 цм.), 1 коморача (големина 1 цм.), 1 парче црвена пиперка и 1 парче жолта пиперка.

ПОДГОТОВКА:

Овошјето и зеленчукот убаво измијте го, исчистете го и измиксајте го во блендер да добиете хомогена самеса. Сипете во чаша и по желба додадете неколку коцки мраз.

ЗОШТО СЕ ПИЕ?

Овој пијалак е волшебен бидејќисодржи витамини A, Б, Б1, Б2, Б3, Б6, Ц, E и K. Содржи бета каротен, калциум, железо, магнезиум, цинк, селен, натриум, фосфор, калиум, сулфор, бакар, хром и бор. Рецептот потекнува од земјата која има најголем број стари луѓе на светот!

КОЈ ТРЕБА ДА ГО ПИЕ?

Се препорачува да го пијат луѓето што закрепнуваат од грип и настинки, оние кои претерале со алкохол или благо, и секако, на сите оние кои сакаат во една чаша да ги внесат сите потребни хранливи материи во организмот.

 

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Бистро барот Бела Куќа се наоѓа во строгиот центар на градот на 30 метри од широк сокак. ...
Новиот хотел „Сити 5“ се наоѓа спроти Католичката црква и новиот кружен тек. ...
Рeсторан "Пивница" е лоциран во строгиот центар на градот и постои од 1963 година, додека во 1997 година е возобновен. ...
Хотелот со својата супериорна афтентичност се вклопува во срцето на Скопје. ...
Супер модерен ресторан за прослави направен за Ваше задоволство.