Еве зошто кокосовото масло, покрај сите козметички предности што ги псоедува, е толку добро из а слабеење.

Без разлика на големата калоричност, кокосовото масло го забрзува метаболизмот, па е супер производ за брзо губење на килограмите. Во принцип, маслото содржи масни киселини кои брзо и лесно се обработуваат, и го надополнуваат организмот со енергија. Токму тие се главните виновници за забрзаниот метаболизам и го прават да биде поефективен. Кокосовото масло има низ предности:

Препорачливо е да се користи органсно кокосово масло кое е extra virgin, односно ладно цедено масло

Го поттикнува чувството на заситеност, па ќе ви ја намали желбата за мали непотребни залаци.

Го урамнотежува количеството на шеќери во крвта, и го успорува варењето на јаглехидратите.

Го чисти организмот и го нормализира варењето, па затоа е одлично средство за детоксикација и слабеење.

Но, треба да запомните треба да се употребува многу внимателно. За организмот да се навикне на него, почнете со една мала лажичка дневно, а потоа зголемувајте ја количината од 3 до 5 лажички.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?