FaceBook  Twitter  

Многумина од нас ставија по некое кило за време на празниците и сега почнуваат полека да се обидуваат да се вратат во нормала. Но, дали знаете кои вежби ќе ви помогнат најбрзо да се ослободите од вишокот килограми?

Овде ви приложуваме листа колку калории можете да согорите со различни вежби, вклучувајќи и пешачење и јога, за еден час за женско лице кое тежи околу 63 килограми.

Трчање

Трчањето е евтин и ефективен начин да се вратите во форма. Ако трчате со брзина од околу 12 км/час, можете да согорите неверојатни 833 калории.

Пешачење

Ако повеќе сте наклонети кон поумерени вежби, пешачењето може да се покаже како многу корисно. Ако се движите со умерена брзина од околу 5 км/час ќе согорите околу 220 калории.

Возење велосипед

Возењето велосипед е одличен начин да излезете на свеж воздух, да ги затегнете мускулите, а исто така е одлично и за семејно дружење. Со умерена брзина од 19-22 км/час ќе изгорите околу 533 калории.

Пливање

Пливањето е спорт со кој се раздвижува целото тело и може да даде драматични резултати. Ако пливате краул со релативно слаба брзина од околу 2,5 км/ час ќе согорите околу 533 калории.

Зумба

Комбинацијата на едноставни танцувачки движења и хипнотичка латино музика, зумбата станува се попопуларна. Претставува вежба за целото тело со која може да се согорат околу 500 калории за еден час.

Јога

Иако е значително послаба по својата ефективност во согорувањето калории– само 175 калории на час за хата јога – јогата е вежба за умот, телото и душата.

barate

    Кликни тука и внесете го Вашиот субјект бесплатно >>

loading...
Loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО

 

STIPKA 3TV PRESENTS


Почнете да не следите и на Инстаграм и освојте вредни подароци http://instagram.com/stipkamagazine >>

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?

 

НАЈНОВО ...

ШИK ПРИКАЗНИ ...

WHERE CITY GUIDE

Нашата мисија е креирање на совршен ден за оние најпребирливите.
Во строгиот центар на Битола, на Широк Сокак, недалеку од вообичаената градска врева... ...
Дојдете во хотел Александрија и уживајте во прекрасниот поглед на Охридското езеро ... ...
Ореов Лад е национален ресторан со 140 годишна семејна традиција, не­зао­би­колно добредојде на дестинацијата кон Матка ...
Уникатно опремениот ОК хотел е лоциран во мирен дел на градот, на 2.8 километри од центарот на Скопје. ...