Жештината е непријател на мејкапот, бидејќи потењето може да ја претвори и најбеспрекорната шминка во маска на кловн.

За да не се претворите во жртва на жешките температури, може да се преземат однапред одредени мерки кои ќе го задржат изгледот свеж и секси.

1. Ако имате мрсна кожа, пред да нанесете шминка, поминете го лицето со некој лосион кој да ќе го отстрани вишокот на себум. Потоа нанесете основа за шминка.

2. Наместо да користите пудра, потпрете се на коректор и фина пудра, која исто така да го одземема вишокот на масти. Напудрете ги и очните капаци.

3. Одбирајте сенки со силиконска основа, бидејќи тие потешко се упропастуваат од топлината и мрсната кожа.

4. Покријте ги со тенок слој пудра и трепките и потоа нанесете маскара. Така таа ќе се измеша со пудрата и потешко ќе се растече во топлина.

5. За усните земете мат кармини и заборавете на течните сјаеви кои лесно се растекуваат. За поголема прецизност обележете контура со молив однапред.

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?