Доколку и вие се борите со кревки, кршливи и испукани нокти, тогаш прочитајте ги овие неколку совети кои ќе ви помогнат да се изборите со овој проблем.

1 nokti

Доколку и вие се борите со кревки, кршливи и испукани нокти, тогаш прочитајте ги овие неколку совети кои ќе ви помогнат да се изборите со овој проблем.

Одржување на влажноста на ноктите

Сувите нокти лесно се кршат. Секоја ноќ пред спиење нанесувајте крема на рацете и ноктите. Добра хидратација на ноктите ја сочинуваат протеините како кератин и колаген, вазелин, минерални масла или ланолин.

1 nokti

Избегнувајте штетни хемикалии

Средства за чистење и детергенти ги сушат ноктите и ги прават кршливи. Со оглед на тоа дека не можеме да ја занемариме хигиената во домот експериментирајте со поблаги средства за чистење кои влијаат помалку штетно на вашите нокти.

Сечете ги редовно

Ноктите во просек растат околу 3 милиметри месечно, практикувајте на секој две недели да ги кратите ноктите. Целосно обновување на ноктите може да трае од 3 до 6 месеи.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?