Многу девојки со право го обожаваат гел лакот затоа што со негово користење ноктите секогаш се уредни и средени, а трае и многу подолго од обичниот лак.

Многу девојки со право го обожаваат гел лакот затоа што со негово користење ноктите секогаш се уредни и средени, а трае и многу подолго од обичниот лак.

Но, проблем се јавува кога доаѓа момент за негово отстранување. Многумина немаат време само за тоа да отидат во салонот за маникир, па најдобро решение би било да успеат самите да ја извршат оваа „обврска“. За среќа, постои еден трик кој помага самите во домашни услови да го отстраните гел лакот, без притоа да ги оштетите вашите нокти.

За да го изведете тоа потребно ви е памук, отстранувач на лак за нокти и алуминиумска фолија. Натопете го памукот во отстранувачот на лак за нокти, а потоа ставете го на самиот нокт, така што ќе го покрива буквално секое делче од ноктот. 

Еве како совршено да ги лакирате вашите нокти >>

Кога ќе го направите тоа, исечете алуминиумска фолија со димензии 10х10 и замотајте околу секој прст. Почнете од малиот прст, а палецот оставете го за крај.

Потоа останува да чекате 20 минути. Секако, во меѓувреме можете да проверите на едниот прст и да видите како напредува процесот. Ако направите сѐ како што треба, тогаш гел лакот би требало само да го одлепите, без притоа силно да триете и да ги уништувате ноктите. На крај, ставете го кремот за нокти кој ви одговара.

Па, звучи лесно, зар не? На вас останува да се обидете!

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?