Се вели дека здравјето влегува преку устата, но најверојатно истиот случај е и со убавината.

kozha

Се вели дека здравјето влегува преку устата, но најверојатно истиот случај е и со убавината. Магичниот збор за убавина и младоликост на кожата е колагенот, а еве каде може да го пронајдете и зошто е толку важен.

Лосос и мисирка

Лососот и другките масни риби, како харинга, сардина и скуша, содржат високо ниво на Омега 3 масни киселини и ѝ помагаат на кожата да остане еластична. Исто така овие производи ги ублажуваат и воспаленијата на кожата кои не се видливи на површина,.

Спанаќ

Спанаќот и другиот зелен зеленчук се богати со антиоксиданси. Тие имаат клучна улога во одржувањето на нивото на колаген, затоа што помагаат да се неутрализираат слободните радикали. Ако се заштитите од нив, го штитите и колагенот.

kozha

Овошни оброци 

Овошјето ја стимулира регенерацијата на кожата и ѝ дава младешки изглед. Имајте го секогаш на дофат, кога ќе решите да земате некоја ужина.

 

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?