ban2

Дали сте знаеле дека чиа семките се добри за вашата кожа?

Дали сте знаеле дека чиа семките се добри за вашата кожа? Денес ви откриваме шест причини за тоа!

1. Омега 3 масните киселини со кои се богати чиа семките, делуваат против акни и брчки, а многу поволно влијаат и на брзиот раст на косата и ноктите.
2. Влакната помагаат во одржување на поволно ниво на шеќер во крвта, што позитивно влијае и на кожата на лицето.
3. Витаминот Е и цинкот имаат антиинфламаторно дејство на акните и се добар сојузник во борбата против брчките.

chia1

4. Магнезиумот го зголемува крвотекот, што спречува кожата да изгледа бледо и безживотно.
5. Протеините помагаат при одржување на нивото на колаген во кожата.
6. Калиумот ја спречува подуеноста и отекувањето.

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?