Мислевте дека спиењето со мокра коса не носи последици и дека не му штети на вашиот организам?

 1 mokra

Мислевте дека спиењето со мокра коса не носи последици и дека не му штети на вашиот организам? Тогаш не сте во право! Сигурно и вам безброј пати има ви се случило да ве мрзи да ја исушите вашата коса, па веднаш легнувате во креветот. Но, вашата мајка била во право кога ви велела дека тоа е штетно. Еве кои последици ви ги носи оваа штетна навика.

Главоболка

Ако заспиете со мокра коса, тогаш наредниот ден сигурно ќе ве мачи главоболка. Во текот на спиењето вашето тело се загрева, а влагата која се собира во текот на ноќта во пешкирот кој го држите околу главата ви предизвикува болка поради големата разлика во температурата.

Косата се крши

Ако сакате вашата коса да изгледа негувано, здраво и сјајно, тогаш уште веднаш треба да престанете да си легнувате со пешкирот на главата, затоа што мократа коса не само што е склона кон кршење, туку може да доведе и до опаѓање на влакната. Дури треба да избегнувате и спиење со влажна коса.

Инфекции

Влажната и мокра коса нема да го намокри само вашиот пешкир, туку и вашата перница која е идеално место за размножување на бактериите, при што лесно можете да „привлечете“ некоја инфекција.

Болка во мускулите

Ако некогаш ви се случило да се разбудите со болка во мускулите, а претходната ноќ сте заспале со мокра коса, тогаш веќе треба да ја знаете причината за таа болка...

barate

 

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?