Се приближуваме кон есен и веќе го чувствуваме благиот студ.

kosa

Се приближуваме кон есен и веќе го чувствуваме благиот студ. Дали покрај другото вие се соочувате и со опаѓање на косата? Ако вашиот одговор е потврден, тогаш погледнете во продолжение која храна треба да ја консумирате почесто.

Мед

Медот е многу корисен при губење на косата . Не само потрошувачката, но и неговата надворешна директна апликација врз косата се одразува добро.

Ореви

Оревите се многу богати со омега-3 и 6 масни киселини , како и завидна количина антиоксиданси во составот. Редовното консумирање на оваа корисна јатка го инхибира опаѓањето и промовира раст и природна заптивка на влакното.

kosa

Спанаќ

Спанаќот е исто така богат со цинк, но и на железо. Тој обезбедува и многу важни за здравјето на косата витамин Б12, како и витамините D и С.

Кокосово масло

Кокосовото масло е корисно за косата и за целокупното здравје. Тоа може да се користи како маска за коса, за готвење и за подготовка на домашни лосиони и креми.

barate

loading...


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?