Кој рано рани, две среќи граби!

Истражувањата покажуваат дека луѓето што стануваат рано се поздрави и посреќни но и послаби од оние што легнуваат доцна, а наутро спијат подолго.

Кетлин Алум е позната нутриционистка и авторка на книгата „Што ве јаде?“ која советува секој ден да го започнете со пет многу едноставни работи кои ќе ви помогнат да имате витка линија, пренесува порталот News.com.au.

Имено, секое утро треба да издвоите време за следново:

1. Вежбајте

Утрото е најдобро време за вежбање, бидејќи во текот на денот сигурно ќе имате многу обврски и многу лесно може да не ви остане време за вежбањ.

2. Задолжително појадувајте

Според истражувањата на Харвард луѓето кои не го прескокнуваат појадокот имаат понизок холестерол, имаат подобра меморија и не претеруват со храната во текот на денот.

3. Дишете длабоко и опуштете се

Само 2 минути длабоко дишење наутро може да има позитивни ефекти на вашето тело, и на физички и на психички план, бидејќи го снижува крвниот притисок, ја забавува работата на срцето и го намалува стресот.

Премини на следната страна >>

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?