Диетата 5:2 воопшто не е досадна или без вкус. Токму напротив, покрај тоа што содржи малку калории (значи е ефективна), таа е и многу вкусна.

Вкусна, а ефикасна ...

Диетата 5:2 е многу едноставна...

Сé што треба да направите е два дена во неделата (кои не треба да бидат еден по друг) да го ограничите внесувањето на калории до 500 калории во текот на денот (600 за мажи) а останатиот период од неделата можете да јадете нормално. Концептот на диетата 5:2, или повремен пост, функционира на начин што овозможува телото да премине во „фаза на обновување“, што е подобро од складирањето на масти, што се случува во „фазата на изгладнување“, во која преминувате кога целосно ќе престанете да јадете. Ваквата „фаза на обновување“ му помага на телото да ги обнови оштетените клетки, а на тој начин се користи повеќе енергија.

Оваа диета, не само што е неверојатно лесна и дава одлични резултати во однос на губењето на вишокот килограми, туку исто така ќе ви помогне да го подобрите зравјето, бидејќи истражувањата укажуваат дека постот може да ни помогне да живееме подолго и дури и не штити од ментални болести како Алцхајмеровата и Паркинсоновата болест.

Сега нормално се наметнува прашањето што можеме да јадеме во деновите кога сме на диета, а да се придржуваме под границата од 500 калории.

На интернет можете да најдете табели со калориски вредности на храната и пијалаците и однапред да си ги испланирате деновите на диета. Еве неколку идеи.

ПОЈАДОК

Јогурт (со ниска масленост) (90 калории)
Банана (90 калории)
Варено јајце (89 калории)
45 гр. овесна каша (166 калории)
Портокал (59 калории)
Јаболко (53 калории)
Киви (47 калории)
1 парче интегрален леб (74 калории)
омлет од 2 белки од јајце без масло (34 калории)
1 плочка експандиран ориз со џем без шеќер (45 калории)
Варено јајце со тенко парче шунка (100 калории)
50 гр. кисело млеко (48 калории)
Половина парче интегрален леб (37 калории)
Половина цитрон (39 калории)

РУЧЕК

Супа со зеленчук (100 калории)
Парче леб (100 калории)
Целер (7 калории)
Супа од домати (80 калории)
Едно парче пушен лосос и два пченкарни крекери (48 калории)
87 гр. карфиол (23 калории)
Салата со туна (175 калории)
Салата со цвекло и сирење (172 калории)
Печурки на парче интегрален леб/тост (110 калории)
Супа од моркови и леќа (87 калории)
1 чери домат (4 калории)

ВЕЧЕРА

Пилешки гради (162 калории)
Кус кус (176 калории)
Парче бакалар во сос од магданос (101 калории)
Печен модар патлиџан (18 калории)
38 гр. грашок (38 калории)
50 гр. варени морски ракчиња (40 калории)
Половина филе од лосос (185 калории)
1 печена пиперка (30 калории)
38 гр. фета сирење (100 калории)
100 гр. интегрален ориз (135 калории)
1 лажица масло (100 калории)

Малиот црн фустан ве чека ...

Овошјето и зеленчукот имаат многу мал број на калории па поради тоа обидете се деновите на диета да ги поминете повеќе на овошје и зеленчук, супи или чорби од зеленчук и т.н. На пакувањата на многу намирници ги имате дадено калориските вредности на истите, па внимателно читајте кога купувате.

barate

 


МОЖЕБИ ЌЕ САKАТЕ ДА ГО ВИДИТЕ И ОВА

 

ПОПУЛАРНО


Booking.com

 

ШТО МИСЛИТЕ ЗА ОВА?